26 czerwca 2019

Faktura dotarła do podatnika po likwidacji działalności – co zrobić?

Faktura dotarła do podatnika po likwidacji działalności – co zrobić?
Dla skorzystania z prawa do obniżenia podatku naliczonego o podatek naliczony związany z nabyciem towarów i usług, podmiot musi spełnić kryteria umożliwiające uznanie go – dla tego rodzaju konkretnej czynności - za podatnika VAT funkcjonującego w ramach działalności gospodarczej. Podmiot już niezarejestrowany jako podatnik VAT czynny nie ma zatem prawnych możliwości obniżenia podatku należnego lub występowania o zwrot podatku naliczonego w przypadku, gdy prawo do odliczenia powstało w czasie gdy nie był on już zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Tak więc względy formalne stoją na przeszkodzie odliczeniu VAT z faktury otrzymanej już po zakończeniu działalności.

vat,zwrot

19 czerwca 2019

NSA. VAT od aportu nie jest przychodem wspólnika

NSA. VAT od aportu nie jest przychodem wspólnika
Z uzasadnienia: Pojęcie "należny podatek od towarów i usług", o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, należy rozumieć jako element wartości transakcji, a nie jako publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa. Jeżeli zatem dokonanie określonej czynności wiąże się z należnym podatkiem od towarów i usług, to zgodnie z art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f. kwota ta nie stanowi przychodu.

pit,vat,zwrot

3 czerwca 2019

Podatki 2019: Nowe objaśnienia dla deklaracji VAT-7 i VAT-7K

Podatki 2019: Nowe objaśnienia dla deklaracji VAT-7 i VAT-7K
Z początkiem czerwca br. w życie weszły zmiany dotyczące rozporządzenia ws. wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT). W efekcie zmodyfikowano objaśnienia dla deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Treść objaśnień dostosowano do zmian związanych z ubieganiem się o zwrot kwoty wydanej na zakup kasy rejestrującej (fiskalnej).

vat,zwrot

Dokumentowanie zwrotu towaru z faktury wystawionej do paragonu

Dokumentowanie zwrotu towaru z faktury wystawionej do paragonu
W myśl art. 106b ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług sprzedawca nie ma obowiązku dokumentowania fakturą VAT sprzedaży dokonanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wyjątkiem są przypadki sprzedaży wysyłkowej na rzecz takich nabywców na obszarze Polski a także w razie wewnątrzwspólnotowej tego rodzaju sprzedaży. Z kolei na żądanie nabywcy, zgodnie z art. 106b ust. 2 tejże ustawy, sprzedawca towaru lub usługi ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą taką transakcję na żądanie nabywcy, pod warunkiem że kupujący zgłosi je w terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym miała miejsce dostawa towaru lub wykonano usługę bądź też sprzedawca otrzymał całość lub część zapłaty. Wystawienie faktury do paragonu po tym terminie jest co prawda dopuszczalne jednak uzależnione wyłącznie od woli sprzedawcy.

vat,zwrot