28 marca 2018

Do kiedy podatnik VAT ma możliwość wystawienia korekty faktury?

Do kiedy podatnik VAT ma możliwość wystawienia korekty faktury?
Zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm., dalej: ustawa o VAT), w przypadku gdy po wystawieniu faktury:  udzielono obniżki ceny w formie rabatu,  udzielono obniżek i opustów cen,  dokonano zwrotu towarów i opakowań,  dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty,  podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury  podatnik wystawia fakturę korygującą.

vat,zwrot

21 marca 2018

Zwrot VAT za materiały budowlane (stary system) - wnioski tylko do końca 2018 r.

Zwrot VAT za materiały budowlane (stary system) - wnioski tylko do końca 2018 r.
Jeśli w okresie od dnia 30 kwietnia 2004 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. poniosłeś wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z inwestycją mieszkaniową, na które od 1 maja 2004 r. wzrosła stawka podatku VAT z 7% na 22% lub wyższą (23%), możesz odzyskać część wydatków poniesionych na ten cel. Jednak, zgodnie z przepisami przejściowymi, złożenie wniosku o zwrot VAT jest możliwe tylko do końca 2018 roku i dotyczy jedynie wydatków poniesionych w okresie od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r.

vat,zwrot

7 marca 2018

Deklaracje VAT dostosowane do split paymentu

Deklaracje VAT dostosowane do split paymentu

Od 1 lipca br. będą obowiązywały nowe wzory deklaracji w podatku od towarów i usług. Umożliwią występowanie o szybszy zwrot podatku na rachunek VAT.

vat,zwrot

5 marca 2018

Jak rozliczyć zatrzymane wadium

Jak rozliczyć zatrzymane wadium

Y sp. z o.o. (podatnik VAT czynny), która brała udział w przetargu publicznym, wpłaciła w maju 2016 r. zamawiającemu wadium w wysokości 20 tys. zł. W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oferta spółki Y została uznana za najkorzystniejszą. Jednak po wyborze oferty okazało się, że z dodatkowego kosztorysu, którego złożenia zażądał zamawiający, wynika rozbieżność w wymiarach oferowanego towaru ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia. Dlatego zamawiający odmówił w sierpniu 2016 r. podpisania umowy i zawiadomił Y o zatrzymaniu wadium. W wyniku postępowania sądowego sąd apelacyjny wyrokiem z 2 marca 2018 r. ostatecznie oddalił powództwo spółki o zwrot wadium. Jak przedstawiają się rozliczenia spółki Y z tytułu CIT (koszty uzyskania przychodów)? Czy zapłacone wadium i jego późniejsza utrata wywołuje jakieś skutki w zakresie VAT? Rokiem podatkowym spółki Y jest rok kalendarzowy. Zaliczki na CIT i VAT płac

cit,vat,zwrot